logo
Telefon: 791 173 103
email: akademia.sztuk.walki@gmail.com
  • 8
  • baner-www-ASW
  • boks_slajder2
  • 4
  • karate_slajder
  • slider_mt

Czy dziecko może ćwiczyć karate?
[z książki Jadwigi Skurskiej „Karate - droga doskonalenia” Łódź, 1996]
Celem nadrzędnym pracy z dziećmi jest stwarzanie warunków dla wszechstronnego rozwoju
całego organizmu dziecka. Czy karate może być sprzyjającą formą zaspokajania naturalnych
potrzeb młodego organizmu? O czym powinniśmy pamiętać pracując z dziećmi? Rozwój
osobniczy człowieka jest procesem niezwykle złożonym. Ze względu na tę złożoność istnieje
konieczność posługiwania się, przy opisie i analizie tego procesu, pewnymi pojęciami
określającymi poszczególne przejawy tego rozwoju. Na rozwój człowieka składa się jego
rozwój fizyczny, psychiczny, intelektualny. Wszystkie sfery osobowości człowieka są ze sobą
powiązane, istnieje ciągła dążność do ich harmonijnego rozwoju. Obserwuje się jednak
okresowe przyspieszenie lub opóźnienie jednego z nich w stosunku do innych.

Przyjmuje się, że muay thai wywodzi się z Tajlandii, jednakże brak jest historycznych źródeł potwierdzających jednoznacznie i ostatecznie to założenie. Pomimo tego, iż większość krajów z tamtego regionu przypisuje sobie wynalezienie tej sztuki walki, to nie ulega wątpliwości, że to właśnie w Tajlandii rozwinął on się najbardziej stając się bez mała sportem narodowym. Początek rozwoju starożytnego muay thai (tzw. muay boran), jako wyodrębnionego i posiadającego cechy charakterystyczne stylu walki wręcz, datuje się według źródeł archeologicznych na początek XIII wieku (era Sukhothai). Czterej wojownicy Jatubaht, którzy ochraniali królewskiego słonia po stracie broni musieli używać Muay thai.

Aikido jest sztuką walki stworzoną przez Morihei Ueshiba na przełomie XIX i XX w. Celem ćwiczenia Aikido jest nie tylko udoskonalanie swoich umiejętności technicznych i sprawności ruchowej ale także poprawa i kształtowanie charakteru tak, by żyć zgodnie z naturą. Aikido charakteryzuje się płynnością ruchu i szerokim spektrum poruszania się. Ruchy Aikido są miękkie i łagodne. Umożliwia to pełną kontrolę przeciwnika, co w połączeniu z odrobiną siły pozwoli skutecznie go pokonać.

Techniki Aikido składają się głównie z rzutów, dźwigni na stawy, uników i padów. Oprócz walki wręcz Aikido zawiera elementy walki bronią: jo - kij, bokken - miecz, tanto - sztylet. Jak żadna inna sztuka walki, Aikido kładzie nacisk na moralny i psychologiczny wymiar działań oraz na odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka w całym procesie treningu i walki.

Ludwik Denderys: Medalista Mistrzostw Europy i olimpijczyk


Własnego ojca widział raz w życiu. Gdy jako 27-latek pojechał do Londynu bić się w meczu Wielka Brytania - Polska. Rok później po raz pierwszy w życiu ujrzał młodziutkiego Teofila Stevensona, przyszłą legendę boksu. Na swoje nieszczęście zobaczył go między linami. W przeciwnym narożniku. Dziś 68-letni Ludwik Denderys, dwukrotny brązowy medalista ME, to wciąż czynny trener pięściarstwa.

Israeli Krav-Maga to izraelski, nowoczesny system realnej samoobrony i walki wręcz.

Israeli Krav-Maga jest oficjalnie używana przez Izraelskie Siły Obronne (IDF, T’sahal), izraelski wywiad, służby bezpieczeństwa oraz Policję Izraelską i Straż Graniczną.

Israeli Krav Maga to system walki stworzony i uczony przez izraelską szkołę walki IKMA założoną przez twórcę systemu Imiego Lichtenfelda i jego sukcesora Haima Gidona. Jest to kompletny system zawierający naukę bardzo skutecznej samoobrony, walkę nożem, walkę pałką, taktykę strzelecką, walkę wręcz, combat, techniki interwencji, Retzef, ground wrestling, walkę w parterze i klinczu .

System był tworzony i rozwijany z myślą, by w jak najkrótszym czasie dać możliwie maksymalny efekt szkoleniowy.