logo
Telefon: 791 173 103
email: akademia.sztuk.walki@gmail.com
  • 8
  • baner-www-ASW
  • boks_slajder2
  • 4
  • karate_slajder
  • slider_mt

Israeli Krav-Maga to izraelski, nowoczesny system realnej samoobrony i walki wręcz.

Israeli Krav-Maga jest oficjalnie używana przez Izraelskie Siły Obronne (IDF, T’sahal), izraelski wywiad, służby bezpieczeństwa oraz Policję Izraelską i Straż Graniczną.

Israeli Krav Maga to system walki stworzony i uczony przez izraelską szkołę walki IKMA założoną przez twórcę systemu Imiego Lichtenfelda i jego sukcesora Haima Gidona. Jest to kompletny system zawierający naukę bardzo skutecznej samoobrony, walkę nożem, walkę pałką, taktykę strzelecką, walkę wręcz, combat, techniki interwencji, Retzef, ground wrestling, walkę w parterze i klinczu .

System był tworzony i rozwijany z myślą, by w jak najkrótszym czasie dać możliwie maksymalny efekt szkoleniowy.

 

Imi Lichtenfeld początkowo tworzył system w armii izraelskiej, a następnie założył swoją szkołę walki wręcz i samoobrony Israeli Krav Maga Association, w której system jest rozwijany do dnia dzisiejszego.

W chwili obecnej osobą odpowiedzialną za rozwój systemu jest prawowity następca Imi’ego Haim Gidon - Prezydent IKMA - organizacji powołanej w Izraelu do rozwoju systemu.

Israeli Krav Maga jest uznana przez Izraelskie Ministerstwo Edukacji jako wiodąca metoda samoobrony i walki.


Co oznacza nazwa?

Nazwa krav maga wywodzi się z dwóch starożytnych wyrazów hebrajskich, „krav” – tłumaczony jako „walka” oraz „maga” – tłumaczony jako „kontakt”, razem znaczą w języku hebrajskim walka wręcz lub walka w bezpośrednim kontakcie. Natomiast „izraelska walka wręcz” czyli Izraelska Krav-Maga (Israeli Krav-Maga) jest nazwą oficjalnie używaną przez Izraelskie Siły Obronne (IDF, T’sahal), izraelski wywiad, w służbach bezpieczeństwa oraz Policji Izraelskiej i Straży Granicznej.

Israeli Krav-Maga to system izraelskiej walki wręcz uczonej przez Israeli Krav Maga Association w Izraelu.

Kto stworzył i rozwinął system?

Israeli Krav Maga Association (IKMA,1978r) jest oryginalną izraelską organizacją krav maga, uznaną i rekomendowaną przez rząd Izraela. Jest to pierwsza i jedyna organizacja krav maga na świecie, założona przez Imi Lichtenfelda i zarejestrowana w Izraelu.

Imi Lichtenfeld twórca Israeli Krav-Maga i założyciel IKMA - najsłynniejszej i największej szkoły krav maga w Izraelu - jako kontynuatora i następcę wybrał swego najlepszego studenta Haima Gidona. Grandmaster Haim Gidon, obecnie Prezydent IKMA i sukcesor systemu, posiada najwyższy stopień mistrzowski na świecie i jako następca Imi Lichtenfelda nadal rozwija i unowocześnia system. (informacje źródłowe.: www.kravmagaisraeli.com)
                                                          

Koncepcja systemu

System Israeli Krav-Maga stworzył i rozwinął Słowak, Imi Lichtenfeld, pod koniec lat trzydziestych, aby chronić społeczeństwo żydowskie, przed nasilającą się przemocą antysemicką w przedwojennej Bratysławie. System był rozwijany w bezwzględnych, brutalnych warunkach wojny, początkowo w Europie, potem na Bliskim Wschodzie.

Ogrom doświadczeń wyniesionych z krwawych ulicznych bójek oraz działań wojennych, a także doświadczeń sportowych (Imi był mistrzem w boksie i zapasach, a także uprawiał judo i jujitsu), ustanawił podwaliny pod założenie najsłynniejszej izraelskiej szkoły krav maga – Israeli Krav Maga Association (IKMA). Imi twórca IKMA – całe swoje życie poświęcił rozwojowi Izraelskiej Krav Maga.

Podczas rozwijania systemu, główną myślą Imi’ego było przetrwanie w każdej sytuacji.

Izraelska Krav-Maga jest oparta o naturalne, instynktowne odruchy obronne. Świadomość problematyki zagrożenia, odpowiednie przygotowanie psychiczne oraz swoisty, izraelski trening psychomentalny są integralną częścią treningu.

Ideą Israeli Krav-Maga jest to, by nigdy nie robić więcej niż to konieczne, nie mniej jednak reagować natychmiast i bez zbędnych ruchów, a także z maksymalną siłą. W działaniach najważniejsza jest szybkość, instynktowne reakcje, wzmacniane o uderzania we wrażliwe miejsca ludzkiego ciała. Israeli Krav-Maga jest systemem dynamicznym i rozwija się w zależności od sytuacji zagrożenia i okoliczności, w jakich się znajdujemy. Osoby trenujące podejmują działanie, które jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji.

Israeli Krav Maga uczy myśleć i podejmować właściwe decyzje we właściwym czasie.

Trenujemy tak, aby w razie potrzeby bronić i atakować z maksymalną szybkością i siłą.